Hatha - Joga jest techniką, która może być stosowana na każdym etapie życia i przez każdego, a doskonałość można osiągnąć, pokonując kolejne stopnie nauki jogi: fizyczny, mentalny i duchowy. 

Ćwiczenia jogi zwiększają wytrzymałość sercowo-naczyniową, zmniejszają lękliwość i wrogość. Przyczyniają się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej i obniżenia ciśnienia. Joga wpływa na poprawę krążenia w różnych organach, zwłaszcza w mózgu i sercu.

Poprawia przemianę materii i pobudza gruczoły wewnętrznego wydzielania. Właściwe stosowanie jogi pod okiem nauczyciela odmładza ciało i zapobiega starzeniu się.

Asany przyczyniają się do szczęścia i harmonii w ciele człowieka. Są najlepszym lekarstwem na większość naszych problemów zdrowotnych. 
Ćwiczenia w jodze bezpośrednio oddziałują na gruczoły wewnętrznego wydalania, które pobierają z krwi substancje odżywcze i wydzielają hormony. 

Joga pomaga ludziom, którzy cierpią na nadciśnienie, drażliwość, brak opanowania, bezsenność, bóle kręgosłupa. Przywraca swobodne ruchy jelit i usuwa zaparcia. Dzięki temu nasz organizm pozbywa się toksyn i czujemy się wypełnieni energią.

 

Poprzez systematyczną praktykę jogin może osiągnąć harmonijny rozwój zdrowia ciała i umysłu. B.K.S Iyengar w "Świetle jogi" tak pisze:

"Joga rozwija ciało, poddaje umysł dyscyplinie i rozszerza horyzonty ducha. Człowiek staje się zrównoważony i odporny na cierpienia i przyjemności, straty i zyski, hańbę i chwałę porażki i zwycięstwa."