Pratyahara:

Jest to stan umysłu, który nie pozwala zmysłom na samoczynne działanie. Uczymy się wycofywać zmysły ze świata wrażeń zewnętrznych żeby poczuć spokojny i wyzwolony umysł.

Stan gdy umysł jest wolny od więzów materii, a my potrafimy zapanować nad wpływami zewnętrznymi. Przyglądanie się rozedrganym myślom, bez angażowania się w przebieg tych wydarzeń, czekanie i obserwacja. Ignorujemy myśli.

Dharana

Jej głównym celem jest skupienie się na określonej myśli, afirmacji, dotyczącej jakiegoś przedmiotu lub tematu. W celu osiągnięcia tego stanu umysłu skupiamy uwagę na jednym punkcie(czubek nosa, trzecie oko), bezgłośnie powtarzamy mantrę np.OM i pozwalamy przeniknąć jej do serca.

Dhyana

Stan medytacji w którym odkrywamy ciszę umysłu, która jest drogą do świadomości i rozwoju duchowego.

Czym jest medytacja

Medytacja to proces uciszania myśli, to proces w którym chcemy sprawić, by umysł był otwarty na rzeczywistość.

Medytować to znaczy być obserwatorem.

Nie jest to umysłowa pustka lecz dążenie do zestrojenia się z subtelnymi wibracjami wszechświata.

Ścieżkę medytacji opisuje się jako wspinaczkę na szczyt góry ,która dobiega końca po wielu trudach.

Prawdziwa medytacja nie jest możliwa gdy poprzestaje się tylko na świadomości ciała.

Medytacja stwarza wspaniałą okazję do pracy z nawykami naszego umysłu. Ponieważ świadomie próbujemy pobudzić pozytywny stan umysłu i pozytywne emocje.

Medytacja może być bardzo inspirująca, bo uczymy się w niej doświadczać siebie pełniej i uczciwiej.

Jak medytować

Usiądź prosto i wygodnie.

Porzuć wszelkie planowanie umysłu.

Zachowaj umysł doskonale nieruchomy, aby ani jedna fala myśli nie mogła do niego przeniknąć

Zwróć zmysły i umysł do wewnątrz i obserwuj oddech. Koncentracja na oddechu w naturalny sposób prowadzi do medytacji. Oddech słabnie i słabnie aktywność umysłu.

Poczuj jak z wdechem energia przesuwa się w górę kręgosłupa, a z wydechem w dół. Obserwuj oddech z pozycji bezstronnego obserwatora. Pozostawaj uważny na wszystko co pojawia się naturalnie.

Medytuj z poczuciem cichej radości. Bez wewnętrznej radości nie jest możliwe wewnętrzne spełnienie.

Kiedy siadasz do medytacji zdyscyplinuj swój umysł. Niech początek i koniec medytacji będą tak samo szczere i głębokie.

Staraj się medytować codziennie przez co najmniej 15 min. Niebawem zobaczysz, że sprawność umysłu wzrasta wraz ze wzrostem praktyki, twoja energia będzie skupiona dzięki czemu łatwiej będziesz sobie radził z natłokiem spraw.

Gdzie medytować

Najlepiej stworzyć sobie własne miejsce do medytacji. Znajdź w swoim domu miejsce ,w którym czujesz się komfortowo. Zadbaj o harmonię tego miejsca.

Kiedy medytować

Najlepsze pory to wschód, zachód słońca. Południe lub północ. Wszystko zależy od Twojego rozkładu dnia. Wybierz porę odpowiednią dla siebie. Staraj się żeby zawsze była tota sama godzina.

Ćwiczenie medytacyjne 1:

Wycisz się za pomocą ćwiczenia oddechowego.

Zacznij od wdechu licz do 6,wstrzymaj oddech licz do 6,wydech licz do 6.Powtórz 6 razy. Potem wykonaj wdech napnij całe ciało zrób wydech i rozluźnij się. Powtórz trzy razy.

W trakcie medytacji z głębokim spokojem koncentruj się na pkt. między brwiami na czakrze adźnie.

Prześlij fale miłości do wszystkich ludzi.

W trakcie medytacji bądźrozluźniony. Coraz głębsze rozluźnienie na poziomie fizycznym, emocjonalnym, umysłowym i duchowym.

Myśl o swym umyśle jak o jeziorze. W myślach rozglądaj się wokół i zobacz jak duże jest to jezioro. Pozwól, żeby jezioro Twojego umysłu poszerzało swoje brzegi coraz dalej i dalej. Poczuj jak małe są Twoje myśli, które pojawiają się na środku jeziora. Każ tym myślom się uciszyć, żebyś mógł słuchać fal jeziora uderzających o odległy brzeg twego umysłu. Kiedy wszystko się wyciszy na powierzchni twojego umysłu odczuwaj kojący spokój.

Ćwiczenie medytacyjne 2:

Afirmuj w myślach po wydechu:

„Światło wpływa we mnie. Przepełnia mnie spokój.”

Angażuj całego siebie w afirmację. Następnie pozwól by słowa wybrzmiewały na coraz głębszych i głębszych płaszczyznach odczuwania i świadomości. Pozwól, żeby afirmacja stała się zupełnie mentalna i powoli przenoś ją do podświadomości. Poczuj jak podnosi się twoja energia w kręgosłupie.

Celem afirmacji jest wysłanie pozytywnych myśli do podświadomego umysłu, aby zmienić tym samym jego naturalne wzorce nawykowe.

Sprawienie, by świadomy umysł, będący wiecznie zajęty swoimi planami i ich realizacją, uspokoił się do tego stopnia, by przestał tamować strumień sugestii płynących do podświadomości.

Ćwiczenie medytacyjne 3:

Gdy odczuwasz niepokój afirmujw myślach:

„Cokolwiek samo ma przyjść, niech przyjdzie.”

Ćwiczenie medytacyjne 4:

Wizualizacja. „Jestem skałą nieruchomą stabilną i twardą.”

Ćwiczenie medytacyjne 5:

Wizualizacja. „Jestem wodą. Płynę swobodnie i bez strachu wraz z biegiem strumienia.”

 

Ćwiczenie medytacyjne 6:

Wizualizacja. Obserwuj chmury na niebie. Usiądź na chmurze, poczuj lekkość swojego umysłu. Zaobserwuj przestrzeń wokół siebie.

 

Co daje nam medytacja

Zapewnia spokój w niespokojnym umyśle.

Pozwala oderwać się od obrazów myślowych i przejśćdo odczuwania rzeczywistości duchowej.

Stan wewnętrznej równowagi.

Rozbudza pamięć duszy, która znajduje się na głębszym poziomieświadomości

duchowemu przebudzeniu towarzyszy podniesienie energii i świadomości w kręgosłupie.

Wzmacnia umysł poprzez nadanie mu świeżego, pozytywnego kierunku.

Dzięki medytacji zaczynamy doświadczać stanów umysłu wynikających ze świadomego dążenia do wyciszenia się i wzmocnienia pozytywnych wzorców emocjonalnych.

Powoli, na przestrzeni tygodni, miesięcy i lat, pobudzamy i rozwijamy zdolność odczuwania radości, zadowolenia, cieszenia się tym, czym jesteśmy. Zaczniesz odczuwać budząca się w tobie miłość. Poczujesz radość bez żadnego konkretnego powodu. Będziesz zawsze wypełniony radością. Medytacja usuwa przeszkody istniejące w naszym umyśle i pozwala na nowo odkryć wewnętrzną inteligencję bez nienawiści, niepokoju, strachu, wątpliwości, niezdecydowania, ospałości i otępienia.

„Inteligencja odkryta dzięki medytacji przynosi nam wolność i spontaniczność.”

Medytacja pozwala nam rozwinąć intuicję. Dzięki niej wiemy jak pokierować swoim życiem tak, żeby czuć się spełnionym i znaleźć drogę własnego rozwoju.