Noszenie maseczki przez dłuższy czas  jak i przebyta infekacja spowodowana  covid 19 może doprowadzic do niedoboru tlenu i zalania organizmu zbyt dużą ilościa dwutlenku węgla. Możemy temu przeciwdziałać poprzez akupunkturę i ćwiczenia oddechowe.Do każdego zabiegu akupunktury dodaję naukę pranayamy(ćwiczeń oddechowych).

Nasz mózg jest bardzo wrażliwy na brak tlenu. W hipokampie są komórki, które nie mogą przeżyć bez tlenu dłużej niż trzy minuty. Ostre objawy ostrzegawcze to bóle głowy, semnność, zawroty głowy, problemy z koncentracją,spowolnienie czasu reakcji układu poznawczego.

W chronicznym niedotlenieniu, gdy zostajemy dłużej w masce objawy te znikają gdyż organizm przyzwyczaja sie do takiego stanu. I tu jst pułapka dla naszego zdrowia. Nie odczuwamy objawów niedotlenienia, ale nasza wydajość pozostaje osłabiona, a niedobór tlenu czyni w mózgu nadal spustoszenie i szkód, które nastąpiły nie można odwrócić.

 Podobnie u chorych na koronowirusa dochodzi do tzw. ukrytej hipoksji, czyli formy niedotlenienia organizmu. Stan ten rozwija się u pacjentów, którzy nie mają innych objawów choroby. ich poziom wysycenia tlenem krwi jest niezwykle niski, przez co występuje u nich niedotlenienie. Pomimo niskiego poziomu nasycenia krwi tlenem, niektórzy ludzie nie odczuwają duszności. Normalny poziom wysycenia krwi tlenem wynosi 94-100 proc. (w zależności od wieku i stanu zdrowia człowieka). Jeśli wskaźnik jest niższy, dochodzi do niedotlenienia, co prowadzi do uczucia ospałości. Osoby te mają również spadek nastroju, niechęć do aktywności ruchowej. Jeżeli ten stan sie pogłębia może dojść do uszkodzenia serca, płuc, mózgu. Niedobór tlenu niszczy każdy organ. Nasz organizm ma duże dobowe zapotrzebowanie na utlenioną krew. Jeśli wartości te ulegają obniżeniu może dojść do trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Brak dostawy odpowiedniej ilości tlenu do mózgu sprawia, że określone grupy neuronów obumierają.  Hipokamp stanowi  centrum dla wszystkich czterech płaszczyzn człowieczeństwa: ciała, serca, umysłu i ducha. Odgrywa też fundamentalną rolę w procesie neurogenezy. Nowe neurony wytwarzane przez hipokamp dojrzewają w ciągu trzech lub czterech tygodni. Mają one fundamentalny wpływ na odnowę mózgu. Musisz wiedzieć, że systematyczne i prawidłowo wykonywane ćwiczenia oddechowe korzystnie wpływają na ten proces.

                 strona 6

W procesie oddychania spontanicznego drogi oddechowe aktywnie napełniają się powietrzem podczas wdechu i kurczą podczas wydechu wraz ze zwiększeniem lub zmniejszeniem się ich przekroju. Dlatego przepływ powietrza jest podatny nawet na najmniejsze ograniczenia. Tlen pełni ważną rolę w uwalnianiu energii z substancji odżywczych, a dwutlenek węgla wspomaga utrzymanie odpowiedniej średnicy naczyń krwionośnych. Często myślimy, że jest on odpadem który wydalamy z organizmu, ale to właśnie dzięki niemu utrzymujemy właściwą drożność naszych żył i tętnic.Gdy nasz układ krwionośny ma prawidłową przepustowość  tlen dociera do każdej komórki naszego ciała. Dlatego tak ważna jest umiejętność oddychania. Pamiętaj,  gdy przez większośc dnia nosisz maseczkę, lub jesteś ozdrowieńcem wzmacniaj swój organizm ćwiczeniami oddechowymi.

Jednym z kierunków jogi jest pranayama. Systematyczna jej praktyka  daje nam przewietrzenie płuc, wytrzymałość, ukojenie nerwów, tonizację całego organizmu. Podczas ćwiczeń oddechowych płuca muszą wykonać większa pracę. Wypełniają się wolniej, równomiernie i  pełniej. Dzięki temu zwiększa się siła trawienia, krew jest lepiej nasycona tlenem a umysł staje się spokojny. Pojawia się ogólne poczucie radości i ożywienia.

Bardzo pomocna jest tu też akupunktura, która wzmocni nasze płuca i organizm poprzez nakłuwanie punktów biologicznie czynnych. Zastosowanie specjalnej kombinacji punktów na ciele  przyspieszy powrót organizmu do dobrostanu i homeostazy. Poprawi rozprowadzenie czystego Qi wdychanego przez płuca do całego ciała. Im wcześniej zastosujemy akupunkturę, tym szybszy proces odzyskiwania sił, pozbycia się niemocy i zadyszki podczas czynności codziennych. Wzmocnienie serca i płuc.

Zapraszam do gabinetu na 9 zabiegów akupunktury w celu wzmocnienia Twojego ciała. W cenie zabiegu oferuję Ci również naukę ćwiczeń oddechowych, żeby prawidłowo wzmacniać płuca i dotleniać organizm. W oddechu jest moc i siła naszego ciała fizycznego i psychicznego.

terapianalazurowej.pl

Źródło Droga Icemana Wim Hof, Koen de Jong, Joga Oddechu Ranjit Sen Gupta

 

 

 

 

 

 

Szkoła Jogi Wrocław

Ośrodek Działań Społeczno Kulturalnych
"Piast"
ul. Rękodzielnicza 1
54-136 Wrocław

Poniedziałek

gr. początkujaca

09.:00-10:00

19:00-20:00

Wtorek

gr. zaawansowana

19:00-20:00

Środa

gr. początkujaca

09:00-10:00

19:00-20:00

Czwartek

gr. początkujaca
18:00-19:00

gr. zaawansowana

19:15-20:15

Piątek

gr. początkujaca

19:30-20:30

Hala Sportowa
ul. Kościuszki 39
Lutynia 55-330

gr. poczatkujaca

Poniedziałek

19:45-20:45

Środa

19:45-20:45

 

Szkoła Jogi Haliny Blonka Wrocław

+48 503 056 559

jogablonka@gmail.com

 

 

social facebook box blue icon        youtube icon        Instagram icon

 

 

warsztaty joga
zajecia joga